Regionalne produkty greckie

Jeśli istnieje coś z czego Grecja słynie bardziej niż z bogatej historii, fascynującej mitologii czy zapierających dech w piersiach widoków, są to z pewnością regionalne rarytasy, których nie dostaniemy nigdzie indziej, a jeśli już nam się to uda – na pewno nie będą smakować tak jak u źródła. Co sprawia, że regionalne, rodzime greckie produkty są tak niepowtarzalne? Składa się na to wiele czynników m.in wybitne warunki klimatyczne i przyrodnicze, takie jak długi okres wegetacyjny, łagodny klimat, czy równinne tereny uprawne. Nie możemy zapomnieć o wyśmienicie rozwiniętej kulturze rolnej. Grecy są niezwykle rozwinięci w branży spożywczej, ponieważ greckie instytuty badawcze i uniwersytety koncentrują się głównie na zapewnieniu jej wsparcia.

Produkty greckie zdobyły uznanie szefów kuchni na całym świecie, bowiem wiele z nich jest objętych chronioną nazwą pochodzenia (PDO). 

Dieta Greków jest uważana za pioniera wśród diet śródziemnomorskich, bowiem została uznana za jedną z najzdrowszych i najbardziej odżywczych. Teraz przejdźmy do konkretów. Jakie produkty składają się na codzienną dietę Greka?

Owoce morza

Będąc przy temacie kuchni greckiej należy zaznaczyć, że jest to raj na ziemi dla miłośników owoców morza. W nadmorskich miejscowościach koniecznie trzeba skosztować dań powstałych ze świeżo wyłowionych z wód produktów. Ogólnie Grecy cenią sobie świeżość, co za tym idzie zgodnie z panującą tutaj zasadą, owoce morza należy spożywać jak najszybciej, najlepiej przyrządzać je do piętnastu minut od złowienia. Dlatego lepiej unikać zamawiania owoców morza w restauracjach znajdujących się w środkowej części kraju, z daleka od wody. Do najpopularniejszych morskich przysmaków należą tutaj tuńczyki, okonie i sardynki oraz krewetki, małże i ośmiornice.

Feta

Grecy są mistrzami w swojej dziedzinie jaką jest wyrabianie fety, czyli sera z pasteryzowanego mleka owczego i koziego. Wiele innych narodowości nieustannie próbuje dorównać greckiej fecie, jednak do tej pory nikomu się to jeszcze nie udało. Sekretem jest nic innego jak sama natura, bowiem zabronione jest dodawanie jakichkolwiek konserwantów lub środków koloryzujących. Fetę możemy znaleźć tutaj przyrządzoną na wiele różnych sposobów, od ciepłych po orzeźwiające połączenia. 

Jeśli często sięgacie po dostępne w polskich sklepach sery solankowe, choć raz pokuście się o zakup oryginalnej, greckiej fety. Różnicę poczujecie już od pierwszego kęsa, dlatego też Grecy zastrzegli sobie nazwę “feta” dla swoich, regionalnych serów.

Oliwa z oliwek

Najlepsze zostawiliśmy na koniec, czyli coś bez czego kuchnia grecka by nie istniała. Jest to nic innego, jak oliwa z oliwek. Grecy już od starożytności doceniali jej bogactwo naturalne, a Hipokrates uważał ją za doskonałe lekarstwo. Jest produktem uniwersalnych – może stanowić bazę lub dodatek do każdego dania przyrządzanego w greckim domostwie. W zależności od regionu jej smak, barwa i konsystencja różnią się od siebie. Często na półkach w sklepach możemy zauważyć oliwy z dodatkami, takimi jak oregano, czosnek, czy płatków chili, jednak nie są to produkty zazwyczaj używane przez Greków – preferują najzwyklejszą jej wersję.

Przyjeżdżając do Grecji, pozwólcie sobie na wspólne, radosne biesiady i celebracje każdego posiłku, bowiem w tej bałkańskiej krainie chyba nie da się zaznać samotności, tutaj nawet przy posiłku można poczuć grecką gościnność, swobodę i towarzyskość. Gwarantujemy, że z każdym kęsem typowo greckich rarytasów, każdy stres i zmartwienie odchodzi w niepamięć.

Artykuł napisany przez załogę Żeromskiej Odysei – Olgę Leśniowską, Weronikę Grudzień, Milenę Miziałę, Patrycję Miśkiewicz, Ignacego Leśkiewicza i Karolinę Zalewską.

All right reserved