Sałatki do każdego posiłku? Pewnie myślisz, że to abstrakcja i prędzej czy później to będzie po prostu przesada. Otóż Grecy mają kompletnie inne zdanie na ten temat. Chcesz się dowiedzieć więcej o ciekawostkach z kuchni Północnej Grecji? To idealny artykuł dla ciebie! 

Czym jest Północna Grecja? 

Na początek trochę z teorii. Północna Grecja składa się na trzy rejony: Macedonię, Chalkidiki i Trację. Zacznijmy od zagłębienia się w charakterystykę jej kuchni. 

Na północy obszaru Chalkidiki w górach Meliton oraz Holomontas rosną gaje oliwne. Ze względu na morfologię gleby produkowane tu oliwki są niezwykłej jakości, a wyciśnięta z nich oliwa wyróżnia się znacząco smakiem. 

Nie możemy zapomnieć również o tradycyjnym serze, wytwarzanym z mleka koziego. 

Smakosze owoców morza oraz ryb również znajdą tam coś dla siebie. Szczególną sława szczycą się tu małże saganaki, Grecy zachwycają się nimi podanymi z sosem pomidorowych z dodatkiem papryki lub w alkoholu, np. W winie. 

A co z samym alkoholem? Uwielbiają popularne wino retsina, do którego pozyskuje się żywice z lasu. Miód winny również jest chętnie wybierany przez Greków, a samo Chalkidiki, nazywane matką pszczelarstwa, produkuje ponad 30% greckiego miodu. 

Charakterystyka posiłków 

W Grecji je się trzy posiłki dziennie. Dzień rozpoczynamy śniadaniem, który jest w formie kontynentalnej: pare łyżek jogurtu, grzanki i do tego coś słodkiego, np. Miód czy marmolada. 

Obiad jest bardziej syty niż śniadanie, natomiast mniej syty niż kolacja. Wieczorny posiłek jest dla Greków najważniejszy ze wszystkich, przy którym zbiera się cała rodzina. Przy niej dorośli zawsze piją lampkę greckiego wina. Grecy spędzają przy kolacji cały wieczór, nie spieszą się nigdzie ani nie występują żadne zasady. Spędzają razem cały wieczór, a zakańczają go wspólnym śpiewaniem.

Nasze propozycje 

Szukasz prostego, greckiego dania na obiad bądź kolacje? Mamy dla ciebie świetny przepis na musakę: https://haps.pl/Haps/7,167251,24408962,musaka-pyszna-potrawa-rodem-z-grecji-przepis-z-ktorym-poradza.html oraz przepis na souvlaki: https://www.kwestiasmaku.com/przepis/souvlaki-z-kurczaka

Ciekawostki

  • Mięso w Grecji jest spożywane tylko trzy razy w tygodniu, w innych dniach jest zastępowane roślinami strączkowymi. 

  • Najczęściej spożywanym mięsem jest jagnięcina. 

  • Do każdego posiłku podawana jest sałatka. 

  • Rzadko używa się tu masła czy oleju – za to króluje oliwa z oliwek 

  • W Grecji rzadko pije się herbaty – tutaj uwielbia się kawę.

  • Popularne są tutaj gołąbki zawijane w liście winogron. 

  • Pierwsza książka kucharska została spisana w IV wieku p. N. E. Przez niejakiego Archestratusa – jest to podstawa kuchni greckiej.

  • Bogactwem  jest różnorodność, a zarazem prostota. Podstawą są owoce i warzywa!

  • Mała rada od nas – należy zwracać uwagę, czy oliwa jaką kupujemy była z oliwek tłoczonych po raz pierwszy. Taka właśnie jest uważana za najlepszą. 

Teraz już znacie podstawy kuchni Północno Greckiej. Zachęcamy was do sprawdzenia podlinkowanych przez nas przepisów. Uważajcie na grecka kuchnie – można się w niej zakochać bez opamiętania!

All right reserved