Cała Europa uległa wpływom diety roślinnej, która okazuje się być nie tylko viralowym trendem, ale również dynamicznymi, długotrwałymi zmianami w naszej codziennej diecie. Liczba wegan i wegetarian stale rośnie, a wraz z nią oferta gastronomiczna czerpiąca inspiracje zarówno z rodzimych przepisów, jak i ostatnich odkryć z Instagrama czy TikToka. Choć kraje takie jak Grecja zdają się być bliższe kubkom smakowym wegetarian, polska kuchnia również stale zaskakuje i oferuje bogaty wachlarz opcji roślinnych nawet dla najbardziej wymagających.


Już od wielu stuleci kuchnia grecka może się pochwalić szeroką gamą dań opartych na roślinach – sałatka grecka, faszerowane papryki czy tzatziki to wszystkim znane klasyki. Grecja jednak się tu nie zatrzymuje i coraz częściej wprowadza do swojej oferty gastronomicznej wegańską moussakę bazującą na soczewicy, przepyszną pastę z grochu – favę oraz flan oparty na napojach roślinnych. Świeżość i lokalność warzyw i owoców oraz wzrastające zainteresowanie wegetariańskimi zamiennikami przyczynia się do ciągle wzrastającego odsetku wegan i wegetarian w Grecji.


Polska – kraj obfitujący w mięso i wszelkie jego przetwory. Choć takie przekonanie wciąż panuje wśród Europejczyków, powoli zaczyna odchodzić do lamusa. Pierogi z kapustą i grzybami, kopytka, kluski śląskie, makowiec czy sałatka jarzynowa to kropla w morzu dań wegetariańskich, które od dawna panują w polskiej gastronomii. Stopniowo można również zauważać ruch vegan-friendly wkraczający na salony do polskich domów, wprowadzający modyfikacje do tradycyjnych potraw. Gołąbki z kaszą gryczaną i soczewicą, fasolka po bretońsku z wegańskimi zamiennikami mięsa, a nawet mielone z kalafiora wywołują pozytywny feedback u wielu polskich konsumentów.


Bez wątpienia tempo zmian w gastronomii na rzecz roślin pozostawia wiele do życzenia. Jednak szybkość rozprzestrzeniania się diety plant-based zależy głownie od konsumentów wywierających wpływ na wielkie koncerny gastronomiczne. Zmiany w żywieniu powinny rozpocząć się od talerzy w naszych domach, dlatego nie bójmy się zagłębić w historię kuchni naszego kraju, która często oferuje pewne przepisy zadowalające niejednego mięsożercę. Pozostańmy również otwarci na falę napływających nowości ze świata roślin, eksperymentujmy, testujmy i bawmy się daniami, które oferuje nam rynek vegan-friendly.

All right reserved